Dożynki dzielnicowe w Branicach 2014

„W niedzielę, 24 sierpnia br., mimo deszczowej pogody, mieszkańcy Branic i okolicznych osiedli licznie zgromadzili się, by wspólnie świętować tegoroczne Dożynki Dzielnicowe 2014. W uroczystym korowodzie, na czele którego znalazły się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych w Kościelnikach, Przylasku Rusieckim, Wróżenicach i Wyciążu oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego z Wróżenic, Branic, Pleszowa, Grębałowa, Bieńczyc, Kościelnik, Łuczanowic i Mogiły,przeyszły wraz z zespołami dożynkowymi, ubranymi w bogato zdobione stroje ludowe i niosąc przygotowane z tej okazji wieńce dożynkowe, przeszli spod Klubu Herkules na miejsce wydarzenia. (…)

Tegoroczne święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza święta sprawowana przez Proboszcza Parafii św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy, księdza Andrzeja Kotta, ojca Marka Sendora z Przylasku Rusieckiego, który wygłosił okolicznościową homilię i księdza Łukasza Pisza, pochodzącego z Ruszczy, a posługującego w Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną mszy zadbał organista Parafii w Ruszczy Marek Kruk wraz ze scholą i z powstałym specjalnie z tej okazji chórem, złożonym z mieszkańców nowohuckich osiedli.

Gościem specjalnym Dożynek Dzielnicowych w Branicach był Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który w krótkim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest podtrzymywanie lokalnych tradycji, a także docenił wysiłek i trud zespołów dożynkowych włożony w przygotowanie wieńców oraz mieszkańców Branic w organizację niedzielnej uroczystości. (…)

Po części oficjalnej, w której starostowie Dożynek wręczyli przybyłym gościom chleby, rozpoczęła się część artystyczna. (…)

Ważnym elementem Dożynek Dzielnicowych był Przegląd Wieńców. W tym roku do Przeglądu swoje prace zgłosiło aż dziewięć zespołów dożynkowych, cztery z Klubów Ośrodka Kultury Kultury Kraków-Nowa Huta: Zespół Nutki z Klubu Herkules, Grupa Obrzędowa Chałupki z Klubu Karino, Grupa Nasze Pokolenia z Klubu Jedność oraz Zespół Kościelanki z Klubu Pod Kasztanami, a także grupy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic, Stowarzyszenia Bezpieczna Ruszcza, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pleszowskiej, Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa oraz Zespół Woliczanki z Wolicy. Wieńce skomentowała Magdalena Kwiecińska, etnograf, asystent Działu Folkloru i Tradycji Krakowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Każdy zespół otrzymał pamiątkowe puchary, dyplomy oraz upominki. Około godziny 20:00 prowadzący zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnej zabawy przy muzyce zespołu Paradox, która trwała do późnych godzin nocnych. „

źródło: http://krakownh.pl/aktualnosc/2023/swieto-plonow-w-branicach-dozynki-dzielnicowe-2014.html